Onkologické nemoci

Boj s rakovinou je těžká životní zkouška.

Jsme zde, abychom vás podpořili a dostali vás do nejlepší kondice pro boj s nádorem. Pomáháme pacientům ve všech stádiích nádorového onemocnění i po jeho překonání. Máme léta zkušeností s onkologickými pacienty a víme, které procedury lze v každém konkrétním období bezpečně aplikovat. Vždy postupujeme tak, abychom účinně ulevili od potíží a nijak nenarušovali probíhající onkologickou léčbu. Pokud se onkologické onemocnění nedaří vyléčit, poskytujeme paliativní léčbu potíží dle přání pacienta, a to i v domácím prostředí. Nikdy se nestane, že bychom neměli co nabídnout.

Jak to u nás chodí?

Léčba v našem centru se zaměřuje na komplexní řešení potíží. Cílíme na všechny 3 klíčové oblasti:

 • vlastní nemocný orgán, kde doplňujeme léčbu specialistou (onkologem apod.)
 • poruchy, které vyvolal v pohybovém aparátu (pooperační jizvy, otoky, místa po ozařování, bolesti svalů a atd.), protože víme, že vše spolu úzce souvisí
 • psychickou kondici, protože víme, že při léčbě nádorového onemocnění je tím nejdůležitějším

Komplexním působením zajistíme úlevu od potíží a zlepšení kvality života.

Léčebné postupy a procedury

Naše léčba začíná vyšetřením lékařem, který společně s Vámi určí cíl léčby a doporučí konkrétní procedury. Ty jsou voleny přísně individuálně vzhledem k aktuálním potížím, ke stádiu a typu nádoru, druhu probíhající léčby, či době od úplné úzdravy.

U aktivního onkologického onemocnění používáme zejména:

 • onkologickou fyzioterapii (dechové a lehké pohybové cvičení, ošetření jizvy…), s cílem ulevit od bolesti a předejít vzniku dalších potíží
 • audiovizuální stimulaci, které účinně snižuje stres a nastartuje regenerační procesy
 • nácvik relaxačních technik, které pomohou zvládat stres
 • psychoterapii, ke zvládání onkologické terapie
 • léčivé minerální prameny k pitné kúře, které dodají potřebné minerály

Po ukončení onkologické léčby používáme individuálně i další procedury, např.:

 • Manuální lymfodrenáže, které pomáhají odstraňovat pooperační otoky
 • Standardní nebo mistrovskou fyzioterapii, která odstraňuje poruchy pohybového aparátu
 • Suché uhličité koupele, které pomáhají např. odstraňovat následky chemoterapie
 • Plynové injekce CO2, které účinně pomáhají při bolestech svalů
 • Zdravotní a reflexní masáže k uvolnění hlubokých svalů

Zajímá Vás to? Kontaktujte nás!


Nejčastější dotazy k onkologické rehabilitaci

 1. Slyšela jsem, že rehabilitace během onkologické léčby není vhodná. Proč?
  Záleží na tom, co je pojmem rehabilitace myšleno. Nevhodné je náročné cvičení a většina procedur, které se běžně na rehabilitačních pracovištích používají. Z toho vzniklo doporučení, že na rehabilitaci může jít pacient až po ukončení onkologické léčby. Naše léčba je jiná. Dokážeme pomoci od bolesti, stresu i dalších příznaků, a to bez rizika ovlivnění onkologické léčby. Můžete nás navštívit v jakékoliv fázi nádorového onemocnění.
 2. Mohu přijít v průběhu chemoterapií nebo ozařování?
  Ano, nenecháme vás bez pomoci i v tomto náročném období. Terapie je v tomto období limitovaná, ale přesto umíme pomoci. Nabízíme i terapii ve vašem domácím prostředí.
 3. Jsem po operaci, jak mi můžete pomoci?
  Pomůžeme vám dostat se co nejdříve do kondice a nabrat sílu. Umíme podpořit hojení jizvy i vnitřních orgánů a umíme řešit pooperační komplikace, například lymfatické otoky.
 4. Jak funguje domácí terapie?
  Domácí terapie je vyšetření a ošetření v domácnosti nebo jiném prostředí zvoleném pacientem. Provádí jej fyzioterapeut, lékař nebo zdravotní sestra. Veškeré vybavení pro domácí terapii vozíme s sebou, není třeba žádná příprava z vaší strany.
 5. Mohu si objednat terapii během pobytu v nemocnici?
  Ano, za určitých okolností to možné je. Služba funguje jako domácí terapie. V tomto případně je třeba získat souhlas zdravotnického zařízení, ve kterém jste hospitalizován a domluvit se na postupu s ošetřujícím lékařem.
 6. Jsem po onkologické léčbě před několika lety. Mohu absolvovat rehabilitaci?
  Ano, můžete, rehabilitace se však musí být přizpůsobená stavu po nádorovém onemocnění. Prodělané nádorové onemocnění vždy znamená vyloučení některých procedur, někdy i trvalé. Pro každý typ nádoru je třeba postupovat jinak. Vybírejte proto rehabilitační pracoviště, které má zkušenost s léčbou onkologických pacientů. Rádi vám nabídneme rehabilitaci v našem centru.